Haber

Nemrut Dağı’nı görmeye geldiler, köy hayatı yaşadılar

Nemrut Dağı’nı görmeye geldiler, köy hayatı yaşadılar

Fransız çift çiğ köfteden yoğurt yapıp inekleri besledi ve sağdı

Adıyaman’ın Yenigüven köyünde misafir edilen Fransız aile, çiğ köfteyi yoğurt yapıp inekleri besledi ve sağdı. Köydekiler gibi giyinir, onlar gibi başını bağlardı.

Nemrut Dağı’nı görmeye gelen Fransız çift ve bebekleri, hava şartları nedeniyle Nemrut Dağı’nı göremeseler de unutulmaz 4 gün Adıyaman’da yaşadılar.

Ülkelerinden karavanla yola çıkan Annaelle Le Gall, Bastien Tardivel ve bebekleri Tıana Tardivel Le Gall, Nemrut Dağı’nı görmek için Adıyaman’a geldi. Kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle yoldan Nemrut Dağı’na dönen Fransız çift, Yenigüven köyünde mola vererek köyün çeşmesinden su doldurmak istedi.

Köy Muhtarı Yusuf Doğan ve Cami İmamı Bedir Tekin, çeşmeden çay içmek için su döken Fransız turistleri ısınmaları için davet etti. Çay davetini reddetmeyen Annaelle Le Gall ve Bastien Tardivel çifti, muhtarlık konutunda ağırlandı.

Birbirinin dilinden anlamayan aileler, telefondaki çeviri programı aracılığıyla birbirlerini anlamaya çalıştı. Kısa sürede Muhtar ve ailesiyle bir araya gelen Fransız Turistler, geceyi Yenigüven köyünde geçirdiler. Gösterilen misafirperverlik ve yakın ilgiden dolayı 4 gün muhtarlık konutunda misafir oldular. Adıyamanlı kadınların giydiği şalvarı giyen Annaelle Le Gall, onlar gibi başını bağladı. Ev işlerine yardım eden Annaelle Le Gall, muhtarın eşi Hanım Doğan ile birlikte inekleri besledi ve sağdı.

Bastien Tardivel ise Adıyaman’ın meşhur çiğ köftesinin nasıl yapıldığını öğrenerek çiğ köftenin tadına baktı.

Köy Muhtarı Yusuf Doğan, çeşmeden su doldururken karşılaştıkları Fransız turistleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Fransız turistleri evimize davet ettik ve akşam kalmalarını istedik. Bu teklifi kabul ettiler. “Misafirperverliğimizi çok beğendiler. Eşimle birlikte tarlaya gittiler, inekleri sağdılar. Türklerin misafirperverliğinden bahsettik. Türklerin böyle olduğunu bilmediklerini söylediler” dedi.

Köy İmamı Bedir Tekin ise yaptığı konuşmada, “Kendilerini ağırlamamızdan çok memnun kaldılar. Hala kalmak istediklerini söylüyorlar. Yakın ilgi ve hürmetimiz nedeniyle gitmek istemediler. , Biraz daha kalırsak ‘Müslüman olacağız’ dedi.

Misafirlerle çok iyi anlaştıklarını belirten Doğan Hanım, “Birkaç gündür buradalar, çok iyi anlaşıyoruz. Ev işlerini birlikte yaptık. Onlar da bizim kadar mutlular. Çok mutlu oldular.” Misafirperverliğimizden memnun kaldık, bizimle kalmalarından memnunuz.”

Fransız Bastien Tardivel, “Bizi evlerinde ağırladılar. Misafirperverlikleri sevgi dolu. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Onlara Fransız spesiyaliteleri yaptık. Buradan büyük bir memnuniyetle ayrılacağım. Her zaman kalbimizde kalacaklar.” .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu