Haber

Yunanistan Denizcilik Bakanı feribot olayının ardından istifa etti

Yunanistan’da Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, Pire Limanı’nda geç kaldığı feribotta itilen bir yolcunun boğulması üzerine görevinden istifa etti. Yunanistan Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü bir feribot yolcusunun ölümüyle sonuçlanan olay nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Varvitsiotis, bu kararı adaletin yerini bulmasını sağlamak için aldığını ve bir siyasetçi olarak olaydaki sorumluluğunu kabul ettiğini belirtti.

Pire Limanı’nda Yunanistan’da büyük yankı uyandıran olayda, geç kalarak hareket halindeki feribotun rampasına elindeki biletiyle son anda atlayan 36 yaşındaki yolcu hayatını kaybetti. Kendisini vapura bindirmek istemeyen görevlilerle çıkan kavgada denize itilmesi sonucu boğuldu. Olayın bölgedeki güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerinin yayılmasının ardından halk, özellikle sosyal medyada büyük tepki gösterdi. “Mavi Ufuk” isimli feribot, Yunan medyasında ilgili haberlerde “Utanç Gemisi” olarak adlandırılıyor.

Olay sırasında feribotun yaşananlara rağmen seferine devam ettiği ancak polisin talimatıyla limana geri döndüğü belirtildi. Olayın ardından Yunanistan Sahil Güvenliği, feribot kaptanı ve feribotta görev yapan 3 kişiyi gözaltına alırken, polislerden ikisi tedbir amaçlı serbest bırakıldı. Feribot kaptanı ve yolcuyu denize iten memurun tutukluluğu devam ediyor. Söz konusu kişiler hakkında taksirle adam öldürme ve yardım sağlama yükümlülüğünü yerine getirmeme suçlarından dava açılması bekleniyor.

dpa/ ET, Birleşik Krallık

VPN ile DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu