Haber

Tayvan’ın “Formosat-5” uydusu, Türkiye’deki afet çabalarına destek sağlıyor

Tayvan’ın yer gözlem uydusu Formosat-5 tarafından çekilen fotoğraflarla, AFAD’ın da üyesi olduğu “Sentinel Asia” sistemi üzerinden afet çalışmalarına veri sağlanıyor.

Tayvan Uzay Ajansı TASA, iki günde bir dünya yörüngesinde dönen uydunun 7, 9 ve 11 Şubat tarihlerinde Türkiye üzerinden geçerken afet bölgesine odaklanarak detaylı gözlemler yaptığını bildirdi.

Tayvanlı uzmanlar, uydunun 9 Şubat’ta çektiği afet bölgesine ait fotoğrafları, Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın “Sentinel-2” uydusunun 25 Ocak’ta aynı bölgede çektiği fotoğraflarla karşılaştırarak, bölgedeki yer çatlaklarını ve yıkılan binaları karşılaştırdı. Kahramanmaraş’ta yaklaşık 187 hektarlık bir alan. potansiyel afet bölgelerinin fotoğrafları çekildi ve belirlendi.

Fotoğraflarda yaptıkları karşılaştırmayla inanç alanlarını da belirleyen uzmanlar, acil durum barınaklarının kurulabileceği alanları da ortaya koydu.

Uzmanlar ayrıca uydu fotoğraflarını karşılaştırarak bölgedeki tektonik levhaların hareketlerini de analiz etti.

Ekibin analizi, felaketin etkisinin artçı sarsıntılarla genişlediğini ortaya çıkardı.

TASA, 29 ülke ve bölgeden 96 kurum ve 17 uluslararası kuruluşun üye olduğu “Sentinel Asia” sistemi üzerinden fotoğraflarla ilgili analizlerini muhataplarıyla paylaştı.

Uydunun 13 Şubat’ta felaket bölgesinin üzerinden geçerken yeni bilgiler toplaması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu