Haber

Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen’den Ukrayna’ya destek ziyareti

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, ülkesinin askeri açıdan tarafsız olduğunu ancak özgürlüğü, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü saldırı altında olan bir ülkeye kayıtsız kalamayacaklarını ve Ukrayna’nın yanında yer aldıklarını ifade etti.

Van der Bellen, Kiev ziyareti kapsamında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile bir araya geldi.

Burada bir açıklama yapan Van der Bellen, Ukrayna halkının her gün özgürlüğü için mücadele ettiğini ve bu savaşla Avrupa’nın ortak bedelleri olan demokrasi ve özgürlüğü de koruduklarını, dolayısıyla bu savaşın herkesi ilgilendirdiğini söyledi.

Van der Bellen, “Avusturya tarafsız bir ülke ama askeri açıdan tarafsız olması değerler açısından tarafsız olacağı anlamına gelmiyor. Avrupa’da bir ülke başka bir ülke tarafından saldırıya uğrarsa ona kayıtsız kalamayız. Asla da olmayacağız.” Bir ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saldırılırsa duyarsız kalmayın, buna sessiz kalamayız.” dedim.

Avusturyalılar olarak Ukrayna’nın yanında olduklarını ifade eden Van der Bellen, Ukraynalılara çeşitli insani yardımlarda bulunmaya devam edeceklerini ve Avrupa Birliği’nin (AB) görünür ve somut desteğinin devam edeceğini söyledi.

Van der Bellen, Avusturya’da çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 90 bin Ukraynalı olduğunu belirterek, bu kişilerin gelecekte iki ulus arasında köprü görevi görecek önemli bir rol oynayacaklarını söyledi.

AB’nin mevcut zorluklara karşı daha fazla birlik, dayanışma ve kararlılığa ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Van der Bellen, “Ortak arzumuz olan barış ve özgürlük içinde yaşama idealimiz her türlü saldırganlıktan daha güçlüdür ve güçlü olmaya devam edecektir.” görüşünü paylaştı.

Van der Bellen ziyareti sırasında ülkesinin burada yürüttüğü yardım faaliyetlerini de inceledi.

haberdosemealti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu